На шкірі людини можуть зявлятися різного роду новоутворення: звичайні родимки, невуси, доброякісні утворення або небезпечні онкологічні пухлини.

Будь-які новоутворення та зміни на шкірі несуть потенційну загрозу – при певних обставинах можливе переродження неоплазії у рак. Саме тому, необхідно негайно звертатися за консультацією до  фахівця якщо  спостерігається перетворення існуючих новоутворень та поява нових.

Новоутворення на шкірі можна розділити на наступні види:

 • доброякісні;
 • злоякісні;
 • прикордонні(передракові).

Це зокрема:

кератоми;
невуси;
кісти;
папіломи;
бородавки;
ангіоми – «судинні зірочки»;
атероми;
ксантелазми.

Доброякісні новоутворення
Ератоми – доброякісні утворення епітелію шкіри. Виглядають у вигляді темних плям, збільшуються в розмірі. Починають лущитися і покриватися рогівкою, переходячи в брудно-сірі бляшки. Такі новоутворення виникають у людей середнього віку через тривалу засмагу. Часто кератоми бувають  у літніх людей.

Бородавки – доброякісні утворення. Викликаються різноманітними вірусами. З’являються у дітей і молодих людей. Розташовуються на обличчі і тілі, найчастіше на долонях і підошвах ніг. Іноді зустрічаються на слизовій оболонці, також і в гортані. Виглядають, як щільні напівкулясті утворення 0,2-0,5 см в діаметрі, сірувато-рожевого і сіро-жовтого кольорів. Найбільша з них вважається материнською.

Кісти – доброякісні утворення, які мають вигляд ущільнень розміром до 4 см, покритих шкірою нормального кольору. Розташовуватися можуть по всьому тілу.

Невуси і папіломи
Невуси (родимки) – мають вроджений характер і можуть утворюватися все життя. Більшість з них відносяться до доброякісних утворень, але деякі родимки повинен оглянути онколог і провести мікроскопічні дослідження під час видалення. Родимки, а пігментовані особливо, небезпечно опромінювати сонячним світлом і травмувати, щоб вони не переродилися в злоякісні.

Папіломи – вірусні новоутворення. Виглядають, як відростки шкіри на ніжці. Можуть розташовуватися на повіках, шиї, під пахвами і в паховій області. Їх особливість полягає в поступовому поширенні по всьому тілу. Їх наявність свідчить про зниження імунітету організму, що викликає схильність до онкології. Папіломи потрібно виводити. Місця, де були папіломи можна піддавати загару цілий місяць, щоб не було пігментації. При численних папіломах призначають спеціальне лікування проти вірусів.

Атероми і ксателазми
Атерома – утворення у вигляді пухлини, що з’являються з сально-волосяного апарату. Утворюється після травм, коли пошкоджується і потім заростає проток залози. Виглядають у вигляді вузла круглої або витягнутої форми в діаметрі 0,5-5 см. Жовтуватого або тілесного кольорів.

Ксателазми – внутрішньошкірні або підшкірні бляшки жовтуватого кольору, що утворюються здебільшого в районі століття. З’являються через перевищення холестерину в крові, тому разом з видаленням ксателазми, призначають обстеження і курс лікування.

До прикордонних (передраковим) новоутворень можна віднести:

 • шкірний ріг;
 • старечий кератоз;
 • пігментну ксеродерму;
 • кератоакантому;
 • прикордонний пігментний невус.

Злоякісні новоутворення шкіри

Найбільш небезпечними злоякісними пухлинами є меланоми. Первинний осередок завжди знаходиться в шкірі. Утворюється меланома в основному з пігментного невуса при його травмуванні чи надмірній інсоляції. На вигляд меланома плоска з нерівними краями або схожа на невус,   із шорсткою поверхнею, що  покрита кров’яними кірками.

 

До злоякісних новоутворень шкіри  відносят також базаліоми і епітеліоми (плоскоклітинний рак).

Діагностика новоутворень шкіри

Щоб діагностувати та диференціювати  новоутворення шкіри використовують такі методи:

 • огляд і пальпація;
 • дерматоскопія;
 • термометричний метод;
 • радіоізотопне дослідження;
 • морфологічні дослідження (цитологія, гістологія);
 • дослідження регіонарних лімфатичних вузлів;
 • лабораторна діагностика та інструментальні методи дослідження для виключення метастазів в інші органи і т.д.

Лікування новоутворень шкіри потрібно проводити якнайшвидше.  Кваліфікований лікар враховує вид пухлини, її локалізацію, стадію, гістологічна будова, стан навколишніх тканин. Найголовніше, якнайшвидше звернутися до лікаря, щоб вчасно провести лікування, що дозволить людині зберегти життя.

Дізнатися ціни на дерматологічні послуги у Estetic Derm

Записатися на прийом