Баланс гормонів – найважливіше умова доброї роботи ендокринної системи та здоров’я організму в цілому. Важливо вчасно розпізнати патологічні зміни, проконсультуватися з ендокринологом та виправити гормональний фон. Симптоматика гормональних порушень дуже різноманітна та торкається роботи практично всіх органів та систем.
Недостаток інсуліну (цукровий діабет)
Гормон підшлункової залози інсулін відповідає за обмін речовин. Дефіцит виробки інсуліну призводить до патологічного накопичення глюкози в крові, тоді як клітини організму відчувають голод, позбавляючись основного джерела енергії – розвивається цукровий діабет 1-го типу.
Симптоми:
Постійна спрага, сухість в роті. Часте сечовиділення, нетримання сечі вночі. Хронічна втома, відчуття нестачі енергії. Постійне відчуття голоду. Різке схуднення. Порушення зору. Якщо відчули подібні ознаки, не відкладайте візит до ендокринолога. Відсутність лікування цукрового діабету (ін’єкцій інсуліну) призводить до серйозних ускладнень – хронічної ниркової недостатності, поразки судин очей з загрозою сліпоти, порушення кровообігу в стопах з ризиком ампутації.
Порушення функцій щитовидної залози
Тиреоидні гормони (TЗ, T4), які синтезує щитоподібна залоза, грають важливу роль у підтримці здоров’я багатьох органів та систем:
- беруть участь у регуляції обміну білків, жирів та вуглеводів, підтриманні водно-сольового балансу; впливають на роботу серцево-судинної системи, температуру тіла та кровотік;
- регулюють процеси росту, розумового та фізичного розвитку; впливають на стан кісткової тканини та багато іншого.
Підставою для запису до ендокринолога та перевірки щитоподібної залози є такі ознаки:
Дискомфорт в шиї: набряк, збільшення в розмірі, труднощі при ковтанні, хриплий голос. Тахікардія (поспішний пульс). Розлад роботи кишківника: діарея при надлишку гормонів щитовидки або запор при нестачі. Різкі перепади ваги незалежно від раціону та фізичної активності: збільшення маси тіла – при дефіциті гормонів щитовидки, зниження ваги – про чрезмерному їх синтезі. Депресія, підвищена тривожність, постійна втома, відсутність енергії – симптоми зниженої функції щитовидної залози. Крихкість, сухість, випадання волосся, лущення шкіри можуть свідчити про дефіцит гормонів щитовидки. Збої менструального циклу, часті та обильні менструації або навпаки, тривале їх відсутність.
Проблеми з зачаттям та вагітністю: перевірте гормони
Стан гормонального фону майбутньої мами відіграє важливу роль у процесі зачаття та виношування дитини. Дисбаланс гормонів є частою причиною безпліддя та порушень внутрішньоутробного розвитку плода.
Проконсультуватись у гінеколога-ендокринолога, перевіритись на гормони варто заздалегідь, в період планування вагітності, особливо якщо є такі симптоми:
нерегулярні місячні; хронічна втома, вялість, апатія; роздратованість, перепади настрою; безсоння; часті головні болі, запаморочення; посилене зростання волосся на тілі. Основні гормони, які регулюють стан репродуктивної функції жінки, впливають на зачаття та виношування дитини:
ФСГ (фолікулостимулюючий гормон) – виділяється гіпофізом, регулює ріст і дозрівання фолікулів в яєчниках, разом з ЛГ (лютеїнізуючий гормон) стимулює виділення естрадіолу. Тестостерон – підвищується в період вагітності, що пов’язано з формуванням плаценти. Пролактин – відіграє важливу роль у регуляції репродуктивної функції. Його рівень підвищується під час вагітності та лактації, в інші періоди життя високі значення пролактину можуть бути причиною безпліддя.
Порушення виробки андрогенів у чоловіків та жінок
Чоловічі статеві гормони (андрогени) виробляються яєчками у чоловіків і яєчниками у жінок, а також корою наднирників у обох статей. Дисбаланс андрогенів негативно впливає як на чоловіче, так і на жіноче здоров’я. Важливо вчасно зрозуміти проблему, відвідавши уролога-андролога або гінеколога-ендокринолога.
Симптоми низької виробки андрогенів у чоловіків:
еректильна дисфункція, зниження сексуального бажання, зменшення об’єму еякуляту; збільшення відсотка жирової тканини в тілі, скорочення м’язової маси; андрогенна лисина; збільшення об’єму молочних залоз; підвищена потовиділення; біль у кістках; швидке втомлення, розлад сну; погіршення пам’яті; розвиток аденоми простати, простатиту, атеросклерозу, остеопорозу.
Симптоми підвищеної виробки андрогенів (гіперандрогенії) у жінок: збої менструального циклу; акне; перхоть; активізація росту волос на тілі і обличчі по чоловічому типу; недостатній синтез прогестерону, кісти яєчників, ановуляція, зниження фертильності, безпліддя.